Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Žárovky

Jak vybrat žárovku?

 
Výběr té nejvhodnější žárovky je z ekonomického hlediska dost zásadní a měli bychom mu věnovat dostatečnou pozornost. Přemýšlíte-li  o nákupu nové žárovky, pak jistě s ohledem na úsporu energie, ale nezapomeňte i na další důležité parametr, které ovlivní její funkci. Proto se nyní zaměříme na různé vlastnosti a technické informace, které vám o žárovce mnohé napoví a usnadní tak její správný výběr.
 
 
 
 
Chcete rychlé řešení? Zde jsou tipy na populární žárovky a zdroje světla dle nejčastěji požadovaných vlastností:
 
 
 
 

Druh žárovky

 
V první řadě byste se měli zamyslet, k jakému účelu budete danou žárovku využívat.  Pro technická svítidla využijete především halogenové žárovky, pro domácí a běžné interiéry pak LED a úsporné žárovky.  Žárovky určené pro venkovní osvětlení jsou zabezpečeny proti proniknutí vlhkosti a vody.
 
 

Halogenová žárovka

Halogenová žárovka je speciální druh žárovky, u které se dosahuje vyšší teploty vlákna (a tedy vyšší světelné účinnosti a bělejšího světla) a/nebo delší životnosti tím, že se do atmosféry uvnitř baňky přidá sloučenina halového prvku (halogenu, např. bromu nebo jodu). Oproti běžným žárovkám nemá na jejich životnost vliv ani časté vypínání a zapínání.
 
 

Úsporná  (kompaktní) žárovka

Kompaktní zářivka (často nesprávně označovaná jako úsporná žárovka) je elektrický zdroj světla pracující na shodném principu jako lineární zářivka. Kompaktní zářivky ale byly navrženy tak, aby nahradily běžné žárovky. Používají se v místnosti, které vyžadují neustálé světlo po delší dobu.
 
 

LED žárovka

LED diodové osvětlení je principiálně založeno na jevu zvaném elektroluminiscence, který můžeme obecně popsat jako přeměnu elektrického proudu přímo na světlo. Diody fungují díky polovodičům skládajícím se ze dvou vrstev. Po připojení elektrického proudu se elektrony z první vrstvy přesouvají na druhou vrstvu a vytvářejí přebytečnou energii ve formě světla.
 
 
 
 

Svítivost 

 
Označuje se písmenem I a její jednotka je kandela (cd). 1 cd odpovídá svítivosti jedné svíčky. Wolframová žárovka o příkonu 100 W má svítivost přibližně 200 cd. LED žárovka stejné svítivosti má příkon zhruba 8x menší. S touto veličinou se však při nákupu žárovek spíše nesetkáte, ale je dobré ji znát.
 
 
 
 

Výkon žárovky=světelný tok

 
Označuje se písmenem Φ a jednotkou je lumen (lm). Označuje světelnou energii, kterou zdroj vyzáří za 1 sekundu, jedná se tedy o formu výkonu. 
1 lm je definovaný jako světelný tok vyzářený zdrojem o svítivosti 1 kandela do prostorového úhlu 1 steradián. Pro nás je důležité, že s touto jednotkou se zpravidla setkáte na obalech žárovek. Velikost této jednotky nám přímo říká, jak bude daný světelný zdroj svítit. 
Zatímco u klasických žárovek se orientujeme pomocí výkonu udávaného ve watech, LED žárovky je potřeba vybírat podle světelného toku, udávaného v lumenech (lm).  Je to proto, že spotřeba LED žárovek je o cca 80–90 % nižší než u klasických žárovek.  Platí příměr, že čím více lumenů, tím jasnější světlo je.
 
 
 
 

Patice a závity žárovek

 
Názvy patice a závit jsou často zaměňovanými pojmy. Rozdíl se skrývá v typu umístění do svítidla. Patice se zasunuje, kdežto závit se šroubuje. Oba výrazy označují spodní stříbrnou část žárovek. Závit/patice se musí vždy shodovat s vaším osvětlením. Informaci o typu patice/závitu naleznete na obalu žárovky. 
 
 
Grafické znázornění nejčastějších typů patic
 
 
 

Tvar žárovek

 
Žárovek je velká řada, co se tvaru týká. Díky různě tvarovaným stínítkům svítídel  bylo zapotřebí mít i tvary, které se vejdou do osvětlení a to nejen paticí, ale i délkou či její šířkou.
Jejich ustálené jmenné výrazy vycházejí především z angličtiny, jsou ale také označovány číselným kódem, který je mezinárodně jednotný.
 
 
 
 
 

Rozměry žárovek

 
Pokud  hodnotíme rozměry žárovek, zajímají nás především délka a šířka žárovky. Rozměry ale nelze sjednotit s označením patice. Například u patice E14 jsou různé tvary žárovek od klasických A, přes svíčky B, po Globy G a reflektory PAR atd.
Vybereme nejčastější typy žárovek dle patic a uvedeme si u nich jejich orientační rozměry. 
 
Malé žárovky E14 miňonky
E 14 Klasická hruška tvar A  =  40-45mm;  šíře a 85 – 97mm délka
E 14 Svíčka tvaru  B  bývá užší při stejné délce = 32-35 mm; 85-97mm délka
E14 Reflektor R50, již z názvu odpovídá šíře 50mm, = 50 mm šířka; 90mm délka 
 
 
Velké žárovky s paticí E27 edisonky
E27 klasická hruška tvar A = 55 cm šíře; 102-105mm délka
E27 úsporná tvar 6U = 48-55mm šíře; 157-165mm délka
E 27 Svíčka tvaru  BW = 37-40mm šíře;  100-105mm délka
E27 Spiral = 50-53mm šíře; 105-110mm délka
E27 R63 = 63-67mm šíře, 103-107mm délka
 
 
 
 

Barva světla (chromatická teplota)

O barvě světla rozhodují Kelviny. Teplota chromatičnosti je vyjádřením barvy, kterou vyzařuje daný světelný zdroj. Udává se v Kelvinech (K) a její rozpětí je od 1 800 až po 16 000K.
Každý typ světla má jinou barvu. Některé osvětlení je více domodra, jiné zase dožluta až dočervena. Jednoduše řečeno, čím vyšší teplota chromatičnosti  (více Kelvinů), tím studenější světlo vnímáme (více bílé až modré) a čím méně Kelvinů, tím je světlo teplejší a tmavší.
 
 
Ukážka farby svetla v závislosti na množstve Kelvinov.
 
 
 

Index podání barvy (Ra)

Rozsah CRI je hodnota vykreslení barev, které světelný zdroj (žárovka) umožní. Je v rozmezí od Ra 0 do 100, čím vyšší číslo, tím živější barvy a věci vypadají pod tímto světlem přirozeněji.  Čím nižší je hodnota CRI tím více jsou barvy vybledlé a nepřirozené.
 
Ukázka hodnot CRI.
 
 
 
 
 
 
 

Rozptyl světla (úhel svitu)

 
V praxi znamená, že čím větší úhel, tím větší plochu žárovkou osvětlíte. Vyzařovací úhel říká, jak široký bude kužel světla. Největší intenzita osvětlení je uprostřed světelného kuželu. Čím blíže k okraji, tím bude nižší. Na okraji světelného kuželu se pohybuje kolem 50 % maximální intenzity, proto se vyzařovací úhel někdy nazývá jako úhel poloviční svítivosti.
 
 
 
 

Životnost žárovek

 
Světelný tok se snižuje se stářím žárovky. Toto není žádná novinka. Světelný tok se snižuje snad u všech technologií zdrojů světla. U kompaktních žárovek klesne světelný tok na pouhých 30 % původní hodnoty za její životnost. U LED žárovek klesne světelný tok zpravidla na 70 % původní hodnoty ke konci její životnosti. Ve srovnání s tradičními žárovkami totiž LED žárovky vydrží mnohem déle – jejich průměrná životnost činí 30 000 hodin a v případě využití v průmyslu až 100 000 hodin.
 
 

Materiál žárovky má vliv na životnost.

Důležitý je samozřejmě i druh materiálu, ze kterého je LED žárovka zhotovena. Skleněná nebo obyčejná plastová konstrukce (existují i teploodvádějící plasty) se používá většinou u nejlevnějších LED žárovek se spotřebou do 3 W včetně, neumožňuje však dostatečný odvod tepla a pokud chcete, aby vám taková žárovka sloužila dobře a dlouho, je dobré umístit ji do takových míst, kde nebude svítit po delší dobu v kuse (míní se v řádu více hodin).
Hliníková nebo keramická konstrukce je naopak ideální pro LED žárovky s vyšší spotřebou a dlouhou dobou nepřetržitého svícení. Tyto materiály umožňují efektivní chlazení. Používají se tak v domácnostech, ale i pro komerční účely ve výlohách obchodů, skaldech, kancelářích apod.
S těmito materiály souvisí i vyšší pořizovací cena, která se však v tomto případě vyplatí, jelikož vám zaručí maximální účinek i životnost LED zdroje. Úbytek na svítivosti bude v čase pouze minimální. 
 
 
 
Nákupního rádce dodal: Svět-svítidel.cz
 
Porovnat Žárovky